Polichlorek winylu jest materiałem powszechnie stosowanym zarówno w przemyśle spożywczym, jak i budowlanym. Powszechnie znane przez nas rury PCV są stosowane w przypadku instalacji grzewczych, instalacji wodno-kanalizacyjnych, kanałach elektrycznych oraz w układach centralnych odkurzaczy lub systemów poczty rurowej. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje rur PCV i jak wybrać idealne pod względem konstrukcyjnym rozwiązania. Taki materiał jest coraz bardziej popularny przede wszystkim przez swoje właściwości. TO tworzywo bardzo lekkie, bardzo łatwe do czyszczenia (jeśli znajduje się na zewnątrz) i przede wszystkim charakteryzujące się bardzo dużą wytrzymałością, a więc przetrwa lata nawet przy dużej eksploatacji. Takie tworzywo jest również odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych czy żrących substancji.

Czym jest polichlorek winylu?

Sam materiał, niepoprawnie nazywany jako PCV jest polimerem związków opartych o chlorek winylu. Uzyskiwany jest na drodze syntezy chemicznej i polimeryzacji w wysokich temperaturach. Uzyskiwany w procesie materiał, który wykorzystywany jest m.in. do produkcji rur PCV cechuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, termoplastycznością oraz odpornością na różnego rodzaju rozpuszczalniki chemiczne. Synteza materiału pozwala uzyskiwać wiele odmian tego przydatnego materiału, co okazuje się nieocenione przy niektórych zastosowaniach – np. w medycynie, produkcji spożywczej i nie tylko.

rury pcvJak wybrać rury PCV?

Żeby dobrać właściwe rury PCV do swojego domu, konieczne jest przede wszystkim określenie zastosowania danego rodzaju elementów. Najistotniejszym parametrem w przypadku rur PCV okazuje się oczywiście to, jakiej średnicy są tego rodzaju elementy oraz z jakimi płynami będzie się kontaktować dana rura. Istotne jest również dobranie komplementarnych elementów do przewodów wykonanych z PCV. W doborze najlepszego rodzaju rur PCV powinien nam pomóc hydraulik, który zajmuje się projektowaniem instalacji sanitarnych lub wodnych. Stawiajmy raczej na nieco droższe i wyższej jakości polimery, co pozwoli uniknąć pęknięć, zalania pomieszczeń lub odkształcania się rur pod wpływem ciepła. Dobrej jakości rury PCV można kupić w różnych marketach i składach budowlanych – warto również skorzystać z Internetu, który pozwala dokładnie zapoznać się z oferowanymi rodzajami rur PCV, średnicami oraz specyficznymi produktami w polichlorku winylu dopasowanych do określonego rodzaju zastosowań. Wykorzystajmy tego rodzaju rozwiązania już dzisiaj, ponieważ z pewnością wpłynie to pozytywnie na nasz budżet. Być może teraz wydawać się, że wydaje się więcej, ale nie będzie problemów w przyszłości.