Chmury kurzu i spalin, nierówne drogi poryte głębokimi koleinami, skały na trasie oraz całe jeziorka płynnej gliny i błota. Jaki kierowca chciałby takich warunków jazdy? Taki, który został miłośnikiem coraz bardziej popularnego hobby, czyli off-roadu. Ten do niedawna dość egzotyczny sport zdobywa sobie kolejnych fanów również i w naszym kraju. Być może w Polsce nie ma tak wielkiej różnorodności terenów jak w ojczyźnie tego sportu, czyli w Stanach Zjednoczonych, jednak nie brakuje u nas ciekawych tras przecinających dzikie ostępy. W ostatnich latach rozwinęła się tutaj również cała niezbędna infrastruktura do uprawiania off-roadu, mamy więc firmy organizujące trasy i imprezy oraz dedykowane sklepy 4x4.

Na czym to polega?

Czym tak właściwie jest off-road? To nic innego jak rekreacyjna jazda terenowa, w której kierowca zmaga się z trasami, które pokonałyby niejeden normalny samochód. Dlatego też w sporcie tym stosuje się zazwyczaj specjalnie przygotowane pojazdy, wśród których najpopularniejsze są terenowe samochody z napędem na wszystkie cztery koła. Oczywiście stosowane są również i inne pojazdy, najczęściej w zależności od warunków danej trasy. Najpopularniejsze rodzaje off-roadu to jazda poprzez błota, piaski, tereny lekko górzyste, kamieniste, leśne, szosowe, szutrowe oraz wodne. Szanujący się sklep 4x4 będzie posiadał odpowiedni sprzęt na każdą z tych okazji, warto więc zaciągnąć tam języka, opowiadając o czekającej nas przygodzie. Pracujący w sklepie profesjonaliści powinni bez trudu wskazać, co będzie nam potrzebne na danej wyprawie. Warto spróbować na przykład w Rayo4x4.pl. Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach przyrody uprawiany jest off-road, właściwie zawsze wiąże się z dawką czystej adrenaliny oraz odwiedzaniem ciekawych miejsc, do których nie prowadzi żadna (normalna) droga. Efektem tego jest wzrost popularności tego hobby.

Rozwój branży

Jeszcze do niedawna ktoś, kto w naszym kraju chciał spróbować swoich sił w off-roadingu, natrafiał z reguły na jedną z dwóch barier – gdzie można właściwie jeździć? Przecież większość ciekawych terenów do kogoś należy albo objęta jest ochroną. sklep 4x4Drugą kwestią była często kwestia finansowa – zakup specjalnego samochodu lub dostosowanie własnego do trudnych warunków terenowych dla wielu niedoszłych rajdowców było barierą nie do przejścia. W ostatnich latach w branży tej nastąpił jednak spory ruch. Teraz w każdym większym mieście jest sklep 4x4 (a jak nie ma, to bez problemu można znaleźć jakiś w Internecie), powstały też firmy budujące trasy i urządzające na nich imprezy rajdowe. Można w nich również wypożyczyć odpowiedni pojazd, więc obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać się za uprawianie tego ciekawego hobby.