Drzewo po ścięciu posiada wysoką wilgotność od 50-70%, więc aby spełniało wymogi odpowiednio wysokiej kaloryczności oraz właściwego sposobu spalania, powinno zawierać maksymalnie od 15-20% wody. Oznacza to, że drzewo powinno być wyrobione odpowiednio od co najmniej kilku miesięcy do 2 lat wcześniej, zanim posłuży nam jako opał. Do palenia w piecu czy kominku najczęściej wybierane są drzewa liściaste, takie jak dąb, buk, grab czy jesion. Rzadziej natomiast używa się do tego celu drzewa iglaste takie jak sosna, świerk czy jodła, ponieważ spala się szybciej oraz zawiera dużo żywicy, z której powstaje gęsta i tłusta sadza.

Przygotowanie opału na zimę

Łuparka do drewna

Większość właścicieli domów jednorodzinnych samodzielnie zarządza systemem grzewczym budynku. Wiele z nich ogrzewanych jest za pomocą drewna. Przeważnie gospodarze sami zajmują się jego przygotowaniem do sezonu grzewczego. Jest wiele sposobów aby ułatwić pracę przy rozłupywaniu drewna. Na rynku istnieje kilka rozwiązań, które można zastosować we własnym gospodarstwie domowym. Wraz z rozwojem techniki na świecie, najstarsza tradycyjna metoda rąbania drzewa siekierą przechodzi powoli do historii.

Nowoczesne rozwiązania ułatwiające pracę przy obróbce drewna opałowego

Warto usprawnić sobie pracę w gospodarstwie domowym zaopatrując się w łuparkę do drewna, która pozwoli w łatwy sposób i bez większego wysiłku przygotować drewno opałowe. Różnorodność urządzeń jakie występują w sprzedaży pozwala dobrać odpowiedni model do potrzeb i oczekiwań użytkownika. Wyróżnia się dwa rodzaje łuparek do drewna, są to łuparki świdrowe i hydrauliczne. Metoda działania w przypadku obydwu jest podobna i polega na nacisku, pod którym kłody pękają wzdłuż włókien drewna. Siatką w drewnie kieruje klin. łuparka świdrowa posiada wiertło pełniące rolę klina. Świder z naciskiem wkręca się w drewno powodując jego rozwarstwienie na kilka części. Maszyna ta znajdzie zastosowanie w każdym gospodarstwie i jest stosunkowo niedroga. Na rynku znajdziemy też już bardziej profesjonalny i droższy sprzęt jakim jest łuparka hydrauliczna do drewna. Posłuży ona już w większych gospodarstwach i firmach oraz zakładach przemysłowych. Ten rodzaj łuparki charakteryzuje się już znacznie większą mocą i wydajnością pracy. Występują na rynku łuparki elektryczne i spalinowe o różnej mocy silnika, a także w zależności od długości rozłupywanych kawałków znajdziemy modele łuparek pionowych do dłuższych kawałków drewna oraz poziome- do długości kawałka 50 cm., które częściej znajdują zastosowanie w użytku domowym. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na stosunek ceny do jakości produktu oraz parametry urządzenia, które należy dobrać do własnych potrzeb. Należy w szczególności mieć na uwadze moc silnika, siłę nacisku wyrażoną w tonach oraz maksymalny wymiar kłody, którą można włożyć do maszyny. Warto również sprawdzić poziom hałasu wybranego modelu gdyż sam proces łupania drewna jest dość głośny. Należy w związku z tym również zaopatrzyć się w słuchawki ochronne. Najtańsza łuparka do drewna sprzedawana w sklepach budowlanych kosztuje około 500 zł. zazwyczaj są to łuparki elektryczne.