Smartfon w samochodzie – do czego może się przydać?

Współczesne smartfony to sprzęt dysponujący potężną mocą obliczeniową i wynikającymi z niej wielkimi możliwościami. Smartfony wykorzystujemy już nie tylko do prowadzenia rozmów czy wykonywania fotografii, ale także do rejestrowania trasy przejazdu autem czy monitorowania aktualnej lokalizacji auta na elektronicznej mapie i to w czasie rzeczywistym. Oczywiście smartfony mogą służyć nam również do słuchania muzyki czy oglądania materiałów wideo. By móc korzystać z większości wymienionych funkcji, potrzebny będzie nam nowoczesny smarfon, uchwyt samochodowy na telefon, ładowarka samochodowa lub powerbank oraz mobilny Internet.

Smartfon jako wideorejestrator

wnętrze samochodu

Nagrywanie trasy przejazdu autem to sprawdzony sposób na zabezpieczenie się, na okoliczność jakiegoś rodzaju zdarzenia drogowego. Mając materiał wideo łatwiej wskazać sprawcę kolizji/wypadku drogowego i tym samym łatwiej uniknąć mandatu czy uzyskać odszkodowanie od sprawcy takiego zdarzenia. Aplikacje typu rejestrator wideo są powszechnie dostępne i każdy właściciel nowoczesnego smartfona może z nich korzystać. Wystarczy zainstalować na przedniej szybie odpowiedni uchwyt samochodowy na telefon – tak by obiektyw aparatu był odsłonięty i mógł nagrywać to, co dzieje się przed maską auta. Jeśli chcesz używać smartfona jako wideorejestratora, prócz samochodowego uchwytu na telefon, powinieneś zaopatrzyć się również w pojemną kartę pamięci – dzięki temu będziesz miał miejsce na nagrywanie materiału wideo w wyższej rozdzielczości obrazu.

Smartfon jako nawigacja samochodowa

Nowoczesne telefony standardowo wyposażone są w odbiornik GPS. Dzięki temu instalując odpowiednią aplikację, można używać ich jako nawigacji samochodowej. Wybierając aplikację, zwróć uwagę, czy do jej poprawnego działania potrzebne jest utrzymywanie stałego połączenia z Internetem. Na rynku znajdziesz aplikacje, które działają offline – mogą być mniej dokładne, ale do ich działania nie potrzebujesz Internetu, a zatem korzystanie z nich, nic Cię nie kosztuje.

Jeśli smarfon ma służyć za nawigację samochodową, musisz zaopatrzyć się jeszcze w odpowiedni uchwyt samochodowy na telefon, najlepiej taki, który zainstalujesz na szybie – w zasięgu wzroku kierowcy, lub na kratce wentylacyjnej auta. Gdy jeździsz dużo i często, przyda Ci się również ładowarka samochodowa. Smartfon wykorzystywany do nawigacji zużywa dużo prądu i trzeba często ładować jego baterię – bez ładowarki samochodowej telefon szybko stanie się sprzętem zupełnie bezużytecznym. Alternatywą dla ładowarki może być powerbank o odpowiednio dużej pojemności.