Do jakich prac nadaje się odkurzacz warsztatowy?

W sklepach z narzędziami, obok klasycznych wiertarek, pilarek czy szlifierek, znajdziemy także całe mnóstwo różnych marek odkurzaczy do zastosowań budowlanych i warsztatowych. Przykładem takiego sprzętu może być odkurzacz Festool – profesjonalny sprzęt do realizacji mniej lub bardziej zaawansowanych prac remontowych i wykończeniowych. Wbrew pierwszym skojarzeniom, taki odkurzacz nie jest sprzętem typowo sprzątającym, a raczej rozwinięciem i uzupełnieniem popularnych modeli elektronarzędzi, które w czasie pracy emitują duże ilości pyłu i innych rodzajów zanieczyszczeń. Oczywiście odkurzacze Festool lub odkurzacze warsztatowe innych marek, wykosztuje się także podczas sprzątania, nie jest to jednak jedyne i główne zastosowanie tego typu urządzeń i warto o tym pamiętać. [caption id="attachment_7469" align="aligncenter" width="300"]Odkurzacz-mobilny-Festool Odkurzacz mobilny Festool - Elima24.pl[/caption]

Klasy odkurzaczy warsztatowych

Wybierając oryginalny odkurzacz Festool, znajdziesz na nim oznaczenie w postaci litery L, M lub H. Każda z tych liter to inna klasa odkurzaczy przystosowanych do realizacji innego rodzaju prac. Literą L oznaczone są odkurzacze przeznaczone do realizacji różnorodnych prac remontowych. Tego typu odkurzacze doskonale radzą sobie z pyłem, jaki pojawia się podczas wiercenia lub szlifowaniu ścian. Odkurzacze Festool oznaczone literą M to sprzęt przeznaczony do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych. Tego typu odkurzacze dobrze radzą sobie również z usuwaniem pyłu powstającego podczas szlifowania powierzchni malowanych i lakierowanych, a także przy szlifowaniu gładzi gipsowych. Odkurzacze klasy H to już wysokospecjalistyczny sprzęt wyposażony w profesjonalne filtry powietrza. Tego typu odkurzaczy używa się m.in. do usuwania resztek azbestu, włókien mineralnych, opiłków niklu czy ołowiu.

Kiedy sięgnąć po odkurzacz warsztatowy?

Dla osób, które prowadzą różnego rodzaju prace remontowo-wykończeniowe, dobrej jakości odkurzacz Festool klasy L lub M, będzie niezwykle użytecznym sprzętem, który ułatwi prowadzenie tego typu robót. Sprzątanie po remoncie, przy pomocy takiego urządzenia, jest zdecydowanie szybsze i znacznie wygodniejsze niż przy zastosowaniu klasycznego sprzętu sprzątającego. Niektóre modele odkurzaczy warsztatowych można od razu podpiąć do elektronarzędzi, na przykład do szlifierek czy pilarek, co minimalizuje ilość pyłów, jakie powstają przy pracy z tego typu sprzętem – dzięki temu późniejsze sprzątanie pomieszczenia, w którym realizowano takie prace, jest znacznie szybsze. Oczywiście odkurzacze warsztatowe wykorzystać można również do sprzątania wnętrz samochodów, do oczyszczania kominków i grilli oraz realizacji innych, typowych prac porządkowych w domu, piwnicy czy garażu.