Spawacz, to niewątpliwie jeden z tych zawodów, które kojarzą nam się ze specjalnymi zabezpieczeniami mającymi na celu ochronę zdrowia. Jednym z nich jest przyłbica, której głównym zadaniem jest chronienie oczu przed niekorzystnym wpływem światła spawalniczego. Tego typu akcesoria zdecydowanie nie należą do najtańszych, ale warto w nie zainwestować, aby w przyszłości cieszyć się dobrym wzrokiem, bez konieczności uporczywego leczenia.

Jakie są rodzaje przyłbic?

przyłbica samościemniającaNa rynku dostępne są różne rodzaje przyłbic, które różnią się między sobą między innymi mechanizmem działania oraz materiałem, z jakiego są wykonane, a przez to również ceną. Najbardziej podstawowe akcesoria z tej kategorii to tak zwane przyłbice pasywne, w których spawacz sam dobiera filtr, który jest mu potrzebny a następnie sam go montuje. Jest to jedno z tańszych rozwiązań, które niesie jednak ze sobą kilka wad. Jedną z nich jest dyskomfort związany z subiektywnym wrażeniem ciemności tuż po wygaszeniu łuku. Zdecydowanie lepszym, ale jednocześnie droższym rozwiązaniem jest przyłbica samościemniająca. Automatyka w tym przypadku sterowana jest przez czujniki optyczne i elektromagnetyczne, które aktywowane są przez zapalenie się łuku. Sygnał przesyłany jest do ekranu ciekłokrystalicznego, który z kolei, w zależności od siły wykrytego łuku, ustawia się pod odpowiednim kątem. W momencie, kiedy łuk wygasza się lub zmniejsza swoją intensywność, obraz automatycznie się rozjaśnia.

Jak dobrać odpowiednią przyłbicę automatyczną?

Odpowiednio dobrana przyłbica samościemniająca jest gwarancją nie tylko bezpieczeństwa, ale również wysokiego komfortu podczas wykonywania pracy. Warto zatem zainwestować nieco więcej i porządnie rozejrzeć się w sklepach z tego rodzaju sprzętem. Przy samym zakupie należy zwrócić uwagę między innymi na czas reakcji, szybkość rozjaśniania oraz klasę optyczną ekranu. Nie bez znaczenia jest również ilość czujników - czym jest ich więcej, tym mniejsza zawodność sprzętu. Ponadto, możemy skusić się na dodatkowe udogodnienia, które znacznie usprawnią i uprzyjemnią pracę. W przypadku wykonywania długich operacji, bardzo przydatny może się okazać nawiew powietrza. Dzięki niemu możliwa będzie skuteczna jego wymiana pod przyłbicą oraz zmniejszenie wilgotności. To z kolei znacznie ułatwi spawaczowi oddychanie i zredukuje odczucie gorąca. Przyłbica samościemniająca to niewątpliwie konieczność podczas spawania, zwłaszcza dla osób które zajmują się tym zawodowo. Spawacze hobbystyczni, którzy zazwyczaj wykonują tę czynność znacznie krócej oraz w warunkach bardziej komfortowych, mogą spokojnie korzystać z masek bądź przyłbic pasywnych.