Styl loftowy w Europie zachodniej wiedzie prym od przeszło kilkudziesięciu lat. W Polce pojawił się on stosunkowo niedawno, jednak rzesza jego fanów stale się powiększa. Cechami charakterystycznymi pozwalającymi na odróżnienie stylu loftowego od innych są surowe, przestronne i nowoczesne wnętrza, które zdecydowanie można zakwalifikować do tych minimalistycznych. W przedmiotowym artykule skupimy się na podstawowych kwestiach, związanych ze sposobem aranżowania wnętrz w tytułowym tylu.

Na jakich elementach wystroju powinno opierać się wnętrze zaaranżowane w loftowym stylu?

Lampy loftowePrzede wszystkim zacznijmy od tego, że wnętrze loftowe swoim wystrojem powinno przypominać starą fabrykę, magazyn, hutę, tudzież browar. Styl ten zdominowany jest przez kamień, beton, szkło oraz metal. Duże, przestronne pomieszczenia ze sporych rozmiarów oknami, które jednocześnie nie będą przystrajane firankami oraz zasłonami - to właśnie pomysł na "loft styl". Podczas aranżowania wnętrza pamiętać należy o tym, aby urządzić je w sposób funkcjonalny. Domy oraz mieszkania stylizowane na lofty, powinny posiadać otwarte przestrzenie. Im mniej w ich wnętrzu ścian, tym lepiej. Niezwykle istotną rolę w omawianym stylu odgrywa odpowiednio zastosowane oświetlenie. Poza wyżej wspomnianymi, dużymi oknami należy pamiętać również o tym, aby dobrać odpowiednie lampy loftowe. Jeżeli o nich mowa, to zdecydowanie najbardziej charakterystycznymi dla tego stylu są zwieszane lampy bez klosza. Zwane są one inaczej industrialnymi i odznaczają się "gołą" żarówką zamocowaną do zwisającego z sufitu kabla lub metalowego pręta. Lampy loftowe mogą posiadać również metalowe oprawy. Na ścianach świetnie sprawdzają się kinkiety wykonane z aluminium. Jeżeli mowa o meblach, to bardzo często stanowią je metalowe szafy aktowe i półki. Wiele osób korzysta również z możliwości zakupu mebli stylizowanych na "loft styl", które bez problemu są dostępne na rynku. Jako element dekoracyjny z powodzeniem możemy potraktować eksponowane rury na ścianach - wszystko jednak w granicach rozsądku.

Kolorystyka dedykowana loftowym wnętrzom

Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń to jedno. Aby jednak móc z pełnym przekonaniem stwierdzić, że dane wnętrze reprezentuje loftowy styl, koniecznym jest zastosowanie dedykowanej mu kolorystyki. Do wyżej wspomnianej można zaliczyć odcienie bieli, szarości oraz platynę. Na ścianach nie powinno zabraknąć również cegły, która jest absolutnym dopełnieniem przedmiotowego stylu. Niektóre osoby w tym celu zostawiają nieotynkowane ściany, jednak spora część decyduje się na odpowiednio stylizowane płytki.