Bieganie staje się obecnie coraz bardziej popularne, lecz zabierając się do tej aktywności w nieprzygotowany i nieodpowiedni sposób, można narazić się dyskomfort, a nawet urazy. Poza bardzo istotnymi w tej dziedzinie butami, niezbędne są też odpowiednie skarpetki. Czym się kierować się przy ich wyborze?

Dopasowany krój i wentylacja

Balega

Należy wspomnieć, że zwykłe, codzienne skarpetki, nie będą odpowiednie do biegania, gdyż nie mają żadnych właściwości ułatwiających tę formę aktywności, a do tego szybko ulegną zniszczeniu. Wybierając skarpety do biegania Balega można być natomiast pewnym dopasowania do stopy, dzięki czemu nie będą się one przesuwały w trakcie stawiania kolejnych kroków. To niezwykle ważne, bowiem ewentualne obsunięcia skarpety mogłyby nie tylko uprzykrzać samo bieganie, ale i powodować powstawanie odcisków. Dodatkowy atut jaki posiadają skarpety do biegania Balega to specjalne panele wentylacyjne, które ułatwiają odprowadzenie wilgoci i tym samym chłodzenie stopy. Są one ulokowane w dobrze pomyślanych, strategicznych miejscach, by jak najlepiej się sprawowały. Poprawne odprowadzanie potu to kolejny aspekt przyczyniający się też do tego, iż skarpetki lepiej przylegają do stopy.

Wzmocnienie newralgicznych miejsc i staranne wykończenie

Osoby regularnie biegające zdają sobie sprawę, iż przy pokonywaniu dłuższych tras obciążenia są dość duże - nie tylko pod kątem zmęczenia, ale też sytuacji naszych nóg. Z tego względu skarpety do biegania Balega mają więcej materiału w rejonie pięt, gdzie najczęściej pojawiają się ewentualne obtarcia. Pozwala to uniknąć takich sytuacji i podtrzymać komfort z ćwiczeń. W przypadku standardowych skarpetek, używanych na co dzień, problemem w kontekście biegania z pewnością będą wystające szwy, które powodują tarcie, a przez to biegacze mogą się nabawić bolesnych pęcherzy. Z tego względu skarpety do biegania Balega są ręcznie łączone, zapewniając wygodną i bezszwową powierzchnię.

Jakie modele są dostępne?

Z myślą o różnych grupach biegaczy, od tych amatorskich, po zawodowców, na rynku dostępne są różne serie. Popularne są na przykład krótkie skarpetki w formie stopek oraz takie możliwie jak najcieńsze, a przez to lżejsze. Są one szczególnie popularne w okresie letnim, gdy bardzo dużo osób decyduje się by spróbować tej formy aktywności. Istnieją też jednak bardziej zaawansowane i grubsze warianty, które wyposażone są w dodatkowe elementy ochronne, dzięki czemu mogą zapewniać choćby większą stabilizację stopy lub po prostu lepszą amortyzację.