Pas to jeden z najważniejszych elementów eksploatacyjnych każdej bieżni treningowej - zarówno elektrycznej, jak i magnetycznej. Jest on rozpięty na dwóch rolkach i przesuwa się na blacie, dzięki czemu możliwe jest swobodnie bieganie (oczywiście z różną prędkością, uzależnioną od uruchomionego programu). Niestety po jakimś okresie użytkowania zużywa się i wymaga wówczas wymiany. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie parametry warto brać pod uwagę przy wyborze nowego produktu.

Podstawowe rodzaje pasów dostępnych na rynku

Jak wybrać odpowiedni pas do bieżni?O zużyciu pasa świadczą nie tylko wyraźne mechaniczne uszkodzenia na powłoce zewnętrznej, ale również takie sygnały, jak nadmierne zwalnianie w trakcie biegu czy przeskakiwanie ładunków elektrycznych podczas dotykania dłonią relingów urządzenia. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy pasy do bieżni dwojakiego rodzaju - standardowe oraz ortopedyczne. Te pierwsze posiadają przeważnie grubość od 1,5 do maksymalnie 2 mm i długość 140-155 cm. Nadają się dla osób trenujących regularnie i nie mających żadnych problemów zdrowotnych z układem ruchu. Z kolei wersje ortopedyczne wyróżniają się zdecydowanie większą grubością (nawet do 4,5 mm), zapewniając ćwiczącemu optymalną amortyzację oraz ochronę stawów i kości. Są niezbędne w trakcie rehabilitacji po złamaniach czy zwichnięciach. Przyjmuje się, że w przypadku domowego użytkowania pasy do bieżni należy wymieniać średnio raz na rok - w zależności od częstotliwości treningów. 

Pożądane parametry 

Każdy pas pracuje tzw. ślizgiem znajdującym się po wewnętrznej stronie, przez co po jakimś czasie traci swoje pierwotne właściwości, zwłaszcza jeśli trenujemy intensywnie - czyli co najmniej 5-6 godzin w tygodniu. Wybierając nowy produkt, warto zwracać szczególną uwagę na jego rozmiar, który musi być perfekcyjnie dopasowany do modelu naszego sprzętu. Idealne pasy do bieżni dla osoby o przeciętnej wadze posiadają następujące parametry:

  • materiał wykonania - TB200 (mieszanka poliestru i PCV, dwie warstwy), charakteryzujący się delikatną strukturą, wysoką odpornością na ścieranie, antystatycznością, doskonałą przyczepnością buta oraz impregnowaną warstwą ślizgu
  • grubość - minimum 1,7 mm, a najlepiej 2 mm
  • długość - nie mniej niż 145 cm
  • szerokość - w granicach 45-50 cm

Dwie ostatnie wartości zależą w dużej mierze od wersji posiadanej przez nas bieżni. Jeśli zależy nam na zakupie porządnego i wytrzymałego pasa, powinniśmy koniecznie zapoznać się z bogatą ofertą tego sklepu internetowego: https://www.pasydobiezni.pl/. Dodajmy, że montaż nowego modelu jest stosunkowo łatwy i wymaga jedynie posiadania instrukcji obsługi bieżni oraz kilku narzędzi - klucza imbusowego i płaskiego, śrubokrętu typu krzyżak oraz młotka.