Kask integralny czy szczękowy?

Podstawowym elementem ubioru każdego motocyklisty, który chce poruszać się po polskich drogach, jest kask. Oczywiście nie jest to jedyny element stroju motocyklowego, jednak to właśnie kask zaliczany jest do ubioru, bez których nie możemy wyjechać na drogę publiczną. Dlatego wielu początkujących motocyklistów największa uwagę skupia na wyborze kasku motocyklowego (oczywiście zaraz po wyborze swojego wymarzonego motocykla).

Jednym z podstawowych pytań odnośnie kasków jest to, czy wybrać model integralny czy szczękowy? Wprawnym motocyklistom nie trzeba tłumaczyć różnicy między tymi dwiema konstrukcjami, jednak w trosce o czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jednośladem, wyjaśnimy, czym są kaski szczękowe i kask integralny Schuberth SR2, który jest jednym z czołowych przedstawicieli integrali na rynku.

Kaski szczękowe

motocyklista w kasku szczękowymKask szczękowy, jak sama nazwa wskazuje, różni się od kasku integralnego konstrukcją skorupy. Kaski te na pierwszy rzut oka wyglądają, jak kaski integralne, jednak wystarczy jedno naciśnięcie przycisku/bokady, aby szczęka, czyli przednia część kasku, mogła zostać odsunięta do góry (na zasadzie otwierania szyby w kasku). Oczywiście kaski szczękowe również mają otwierane szyby - mechanizmy te nie są ze sobą połączone i mogą działać niezależnie. Kask szczękowy jest idealnym rozwiązaniem dla turystów i motocyklistów miejskich, którzy często zdejmują kask - w szczękowcu nie jest to konieczne, wystarczy podnieść przedni element kasku i gotowe.

Kaski integralne

Kask integralny Schuberth SR2 to konstrukcja zamknięta. Kaski tego typu nie posiadają mechanizmu unoszenia szczęki - jedynym elementem, który może zostać otworzony jest szyba kasku. Integrale są cichsze, lżejsze i mniej wygodne, niż szczękowce. Mimo to, wielu motocyklistów wybiera właśnie kaski integralne ze względu na sportowe zacięcie oraz stabilną konstrukcję.

Podsumowanie

Wybór kasku to sprawa indywidualna. Dla jednych motocyklistów, którzy nastawiają się na sportowa jazdę ;lepszym rozwiązaniem będzie kask integralny Schuberth SR2, dla innych, którzy stawiają na wygodę i turystykę motocyklową - lepszy będzie kask szczękowy.