Akwizycja danych jest inaczej nazywana po prostu zbieraniem danych, które są następnie przetwarzane. Proces ten zachodzi w wielu dziedzinach i branżach, a szczególnie związany jest z przemysłem. Praktycznie wszystkie komputery przemysłowe wyposażone są w takie elementy jak karta akwizycji danych. To właśnie ten produkt odpowiada za możliwość zbierania i przetwarzania danych w kolejnych etapach.

Proces akwizycji danych – informacje

Karta akwizycji danychPierwszym etapem przetwarzania danych jest właśnie ich akwizycja. Następnie takie dane mogą być przekazane do dalszej obróbki czy też interpretacji. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie karta akwizycji danych, która wbudowana jest zazwyczaj w komputer przemysłowy, ale także i inne urządzenia. Dzięki takiemu elementowi możliwe jest prowadzenie pełnej analizy danych, a także ich przetwarzanie oraz przede wszystkim gromadzenie. Każdy proces akwizycji danych dzieli się na kilka etapów:

  • wyodrębnienie zjawiska lub własności fizycznej
  • rejestracja sygnałów z danego sensora
  • teletransmisja
  • próbkowanie
  • kwantowanie
  • obróbka sygnałów

Wyodrębnienie zjawiska lub własności fizycznej, które jest pierwszym etapem oznacza to nic innego jak zmiany temperatury, objętości cieczy czy też ciśnienia. Specjalny sensor rejestruje konkretne zmiany, a następnie przekazuje dane dalej. Wszystko to opiera się o działanie karty akwizycji danych. Produkt ten wchodzi w skład całego systemu akwizycji danych, który składa się z różnych elementów współpracujących ze sobą.

Rodzaje kart akwizycji danych

Jednym z ważniejszych elementów procesu zbierania i analizowania danych jest karta akwizycji danych, która dostępna jest aktualnie na rynku w różnych wariantach. Otóż w zależności od potrzeb oraz wymagań technicznych możliwe jest korzystanie z takich rodzajów kart jak:

  • karty wyjść analogowych z przetwornikami
  • karty wyjść
  • karty wejść analogowych

Dopasowanie rodzaju karty akwizycji danych do posiadanego urządzenia czy też oczekiwanych efektów i możliwości technicznych jest bardzo istotnym aspektem. Warto również dodać, że karty takie występują w różnych formatach, a mianowicie: PXI, PCI, ISA, CompactPCI oraz PCI/104. Różnią się one przeznaczeniem, właściwościami oraz parametrami.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się karty akwizycji danych?

Dzięki karcie akwizycji danych możliwe jest łatwe i kompleksowe zbieranie danych, a także przekazywanie ich do dalszej obróbki. Element ten znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, a szczególnie wykorzystuje się go tam, gdzie dokonuje się różnorodnych pomiarów.