Nowoczesna technologia wkracza w wiele rejonów naszego życia, a jednym z nich są prace porządkowe i sprzątające. Zmywarki od dawna zadomowiły się w naszych domach i mieszkaniach, oszczędzając pieniądze i czas domowników. Rewolucja powoli staje się też faktem w przypadku odkurzania - od jakiegoś czasu bardzo popularne są bowiem automatyczne odkurzacze. Taki robot odkurzacz to bardzo duże ułatwienie w codziennym sprzątaniu - nie ma kabli i przede wszystkim sam się zajmie utrzymaniem czystości na podłogach.

Dlaczego robot odkurzacz?

Robot odkurzaczO tym, ile zalet ma robot odkurzacz, najlepiej będzie wiedziała osoba, która takie urządzenie kupiła i z niego korzysta. Przede wszystkim sprzęt ten pozwala na to, żeby zapomnieć o konieczności sprzątania podłóg. Bazę urządzenia należy podpiąć do sieci elektrycznej, postawić w dostępnym miejscu i ustawić pożądany cykl sprzątania. Robot sam się włączy o określonej porze, przejedzie po całej dostępnej dla niego podłodze i dokładnie ją wyczyści. Można takie odkurzanie zaprogramować, jak w domu nie będzie nikogo z domowników, i codziennie będzie się wracało do czystego domu. Kolejną zaletą robotów odkurzaczy jest brak kabli. Sam moduł sprzątający komunikuje się z bazą bezprzewodowo, dzięki czemu nic się nie plącze pod nogami. Odkurzacze tego typu wyposażone są w różne czujniki, dzięki czemu same potrafią wykrywać przeszkody i je omijać. Zapewniają także coraz większe możliwości jeśli chodzi o dokładność samego sprzątania, poza standardowymi szczotkami posiadając na przykład mechanizm czyszczenia parą.

Jak wybrać takie urządzenie?

Na rynku oferta robotów odkurzaczy jest coraz większa, dlatego też wybór najlepszego nie będzie wcale łatwą sprawą. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że takie urządzenia dostępne są w szerokim zakresie cenowym. Im robot odkurzacz będzie bardziej zaawansowany, tym jego cena będzie wyższa, ale przeważnie idzie też za tym większa funkcjonalność. Przede wszystkim kupując taki sprzęt trzeba zwrócić uwagę na system sterujący. Powinien on zapewnić przede wszystkim to, że odkurzacz dotrze w każde dostępne miejsce, ale też uchronić przed pojawiającymi się przeszkodami. Kolejną ważną sprawą jest możliwość pokonywania nierówności. Wprawdzie roboty odkurzacze najlepiej radzą sobie na płaskich powierzchniach, ale niektóre modele umieją pokonać niewielki próg czy wjechać na dywan. Dla wygody użytkowania warto zainteresować się zbiornikiem na zabrudzenia, im będzie on większy tym rzadziej trzeba go opróżniać. Z kolei o zdrowie domowników powinien zadbać zestaw filtrów, coraz większa liczba modeli jest wyposażona w nowoczesne, skuteczne filtry HEPA.