Pielęgnacja motocykla – o czym warto pamiętać?

Zadbany motocykl to nie tylko powód do dumy jego właściciela, ale także prosty sposób na wydłużenie jego żywotności oraz zapewnienie sobie wyższego poziomu bezpieczeństwa w czasie jazdy. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o motocykl, poza oczywistą kwestią jego częstego mycia, warto byś pamiętał również o innych, prostych czynnościach, które można wykonywać kilka razy w sezonie lub po każdej jeździe w trudnych warunkach terenowych, lub pogodowych.

Sprawdzanie ciśnienia w oponach

Ta wbrew pozorom oczywista czynność jest często pomijana przez wielu motocyklistów. Tymczasem właściwe ciśnienie w oponach wpływa nie tylko na zmniejszenie zużycia paliwa, ale także na komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Poza tym utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach wpływa na spowolnienie procesu zużywania się opon. Jeśli dbasz o motocykl, wystarczy że od czasu do czasu podjedziesz z nim na warsztat lub stację paliw z kompresorem, sprawdzisz ciśnienie powietrza i jeśli jest zbyt niskie, dopompujesz opony.

Czyszczenie łańcucha

motocyklista zimą

Wiele osób zastanawiających się, jak dbać o motocykl, pyta o sposób czyszczenia jego łańcucha. Do czyszczenia łańcuchów motocyklowych używamy specjalnych środków chemicznych, które pomagają pozbyć się brudu i resztek starego smaru. Po oczyszczeniu łańcucha należy go ponownie nasmarować. Do tego celu używa się specjalnych smarów, które zwiększają poślizg, chroniąc zębatki przed szybkim zużyciem.

Kontroluj stan oleju w silniku

Podobnie jak w innych pojazdach wyposażonych w silnik spalinowe, kontrola poziomu oleju minimalizuje ryzyko uszkodzenia silnika. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o motocykl, pamiętaj o regularnej wymianie oleju. Wybieraj oleje dobrej jakości, które zapewnią optymalne smarowanie elementów ruchomych silnika, minimalizując tarcie i tym samym zwiększając żywotność jednostki napędowej.

Dbaj o hamulce

Ścierające się klocki i tarcze hamulcowe powodują zabrudzenie kół i innych elementów. Dlatego raz na jakiś czas warto zdemontować i wyczyścić zaciski hamulcowe. Użyj do tego specjalnych środków do usuwania mocnych zabrudzeń.