Jaka waga do małego sklepu spożywczego?

Sprzedaż wielu kategorii produktów spożywczych wymaga ich wcześniejszego, dokładnego zważenia. Odnosi się to m.in. do kategorii mięs, wędlin, serów, a także owoców i warzyw. Tylko w przypadku produktów w opakowaniach, ich ważenie nie jest wymagane – do każdego takiego produktu przypisana jest cena jednostkowa (cena przypisana jest do kodu kreskowego, który sprzedawca skanuje przy kasie). Dlatego każdy sklep zajmujący się sprzedażą wyrobów mięsnych, serów, produktów sypkich bez opakowań, a także warzyw i owoców, musi zostać wyposażony w wagę sklepową. W sprzedaży znajdziemy co najmniej kilka różnych typów wag elektronicznych, używanych w sklepach. Jaką z nich wybrać?

Rodzaje elektronicznych wag sklepowych

waga spożywczaNajpopularniejsze rodzaje wag elektronicznych to wagi kalkulacyjne i etykietujące. W przypadku niewielkich sklepów lub straganów z żywnością, alternatywnym rozwiązaniem dla bardziej zaawansowanych wag elektronicznych, mogą być proste wagi sklepowe z homologacją – takie urządzenia służą precyzyjnemu określeniu ciężaru ważonego produktu, nie wykonują one jednak automatycznego przeliczenia wagi produktu na cenę. Ich dużą zaletą jest możliwość skorzystania z zasilania bateryjnego, co pozwala prowadzić sprzedaż na targowiskach, bazarach czy bezpośrednio przy drodze.

Wagi kalkulacyjne czy etykietujące

W większości typowych sklepów spożywczych stosuje się zaawansowane technologicznie wagi sklepowe kalkulacyjne i etykietujące. Ten pierwszy rodzaj wag dokonuje automatycznego przeliczenia wagi określonego produktu na jego cenę, według ustalonej przez sklep stawki. Wystarczy znać kod danego produktu. Dużą zaletą tego typu wag jest możliwość ich zintegrowania z kasą i czytnikiem kart płatniczych, co przyspiesza proces sprzedaży i minimalizuje ryzyko pomyłki podczas wydawania reszty klientowi płacącemu gotówką. Wagi sklepowe etykietujące spotyka się najczęściej w sklepach wielkopowierzchniowych z wydzielonymi stoiskami, w których sprzedaje się ryby, mięso, sery, wędliny, warzywa i owoce. Waga etykietująca nie tylko waży, ale i automatycznie przelicza wagę na cenę konkretnego produktu i drukuje etykietę, którą przykleja się na zważony produkt.