Zaawansowane procesy technologiczne wymagają stałego monitorowania i raportowania o ewentualnych zmianach w zakresie określonych parametrów technicznych. Monitoruje się m.in. zmiany temperatury, zmiany ciśnienia czy zmiany objętości cieczy i gazów. By zautomatyzować proces monitorowania tego typu parametrów, we współczesnych systemach przemysłowych, prócz różnego rodzaju czujników, stosuje się również tzw. karty akwizycji danych. Tego typu podzespoły odpowiadają za wstępną obróbkę danych pobieranych z czujników i za ich przetworzenie na potrzeby wybranego systemu informatycznego, z jakiego korzysta dane przedsiębiorstwo.

Czym są karty akwizycji danych?

Karta akwizycji danychTo podzespoły stosowane jako rodzaj rozszerzenia dla komputerów przemysłowych i zautomatyzowanych robotów przemysłowych. Ich przeznaczeniem jest zbieranie danych z czujników umieszczonych w strategicznych punktach linii produkcyjnej, w różnego rodzaju urządzeniach przemysłowych, ich rejestracja i wstępne przetwarzanie na potrzeby określonego systemu informatycznego. W sprzedaży znaleźć można wiele typów przemysłowych kart akwizycji danych, które wspierane są przez popularne systemy oprogramowania komputerowego dedykowanego do zastosowań przemysłowych. Dzięki temu karty tego typu zwykle nie wymagają specjalnego, zaawansowanego programowania po podłączeniu ich do wybranego urządzenia. Łatwo się je konfiguruje, a dzięki dużej dostępności kart o różnych typach slotów, można bez problemu znaleźć taką kartę akwizycji danych, która będzie pasowała do każdego modelu komputera przemysłowego.

Do czego wykorzystuje się przemysłowe karty akwizycji danych?

Sprzęt tego typu to po prostu rozszerzenie podstawowych funkcjonalności komputerów przemysłowych, jakie spotkać można w zakładach produkcyjnych, elektrowniach, rafineriach i wielu innych przedsiębiorstwach działających w różnych branżach. Karta akwizycji danych pozwala zbierać i agregować dane pochodzące z czujników i detektorów przemysłowych mierzących różnego rodzaju parametry – parametry ważne z punktu widzenia konkretnego procesu produkcyjnego. Dzięki kartom można nie tylko zbierać tego typu dane i je na bieżąco odczytywać, ale po ich przeanalizowaniu, wykorzystywać je również jako podstawę do oceny wydajności i jakości produkcji. Karty tego typu powszechnie wykorzystuje się w rozbudowanych systemach produkcji, jako elementy monitoringu wysoce zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Przy ich pomocy można kontrolować wartość m.in. takich parametrów jak temperatura, ciśnienie, objętość, napięcie lub natężenie prądu i wielu innych.