Broń czarnoprochowa – czy to na pewno legalne?

Czarnoprochowce, czyli broń czarnoprochowa, to repliki broni sprzed 1885 roku. W odróżnieniu od współczesnej broni wystrzelany pocisk z czarnoprochowców to skutek gwałtownego spalania czarnego prochu. Obecnie ów proch został zastąpiony przez nitrocelulozowy proch bezdymny. Broń tę zwykle ładuje się odprzodowo za pomocą czarnego prochu – tak zwana przybitka jest swoistym uszczelniaczem i toczy kule. Szeroka dostępność tego rodzaju broni oraz jej przystępność cenowa sprawia, że w Polsce jest całkiem popularna. Szacunki podają, że w kraju znajduje się około 250 tysięcy egzemplarzy takiej broni. Popularność tę na pewno zawdzięcza również temu, że jej posiadanie nie wymaga zezwolenia.

Broń czarnoprochowa – czy to na pewno legalne?Czym jest broń czarnoprochowa?

Czarnoprochowce to historyczne jednostki rozdzielnego ładowania wytworzone przed 1885 rokiem, a także jej współczesne repliki. Dla miłośników militariów, szczególnie tych nieco starszych, taka replika jest świetnym odwzorowaniem rzeczywistej broni, pozwala docenić kunszt, estetykę i precyzję wykonania. Obcowanie z egzemplarzem tak wyjątkowych broni może zainteresować również pasjonatów tamtych czasów. Czarnoprochowce sklep to miejsce, w którym wszyscy niespełnieni miłośnicy kina akcji mogą zakupić akcesoria i poczuć się jak w ulubionym filmie. Dzięki broni można poprawić umiejętności strzeleckie, zapewniając sobie i znajomym świetną rozrywkę. Na rynku można znaleźć broń dla osób początkujących, które jeszcze nie są do końca obeznane z tajnikami strzelectwa oraz taką, która spełni wymagania doświadczonych profesjonalistów. Strzelby, karabiny, rewolwery oraz inne rodzaje broni to świetna lekcja historii. Za pomocą broni czarnoprochowej możemy doświadczyć, jak niegdyś czuły się osoby, które z niej strzelały.

Czy posiadanie czarnoprochowców jest legalne?

Sklep z bronią czarnoprochową (na przykład taki jak https://saguaro-arms.com) oferuje szeroki wybór asortymentu. To szczególna gratka dla miłośników historii i wielbicieli antyków. Posiadanie czarnoprochowców w Polsce jest całkowicie legalne i każda osoba pełnoletnia, bez zezwolenia, może je nabyć. Informacje o tym znajdziemy w Ustawie o broni i amunicji. Broń również nie podlega rejestracji. Zatem nie trzeba wykonywać żadnych czynności prawnych, żeby wejść w jej posiadanie. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że chociaż posiadanie tej broni nie wymaga pozwolenia, to już do zakupu czarnego prochu potrzebna jest Europejska karta broni palnej, którą można uzyskać w WPA po złożeniu wniosku oraz dowód nabycia broni, który potwierdzi legalność jej zakupu.