Uszkodzony przewód zasilacza, co zrobić?

Najczęstszą przyczyną wymiany oryginalnego zasilacza od laptopa jest uszkodzenie przewodu łączącego zasilacz z laptopem – przewody łączące zasilacz z gniazdkiem sieciowym są najczęściej wymienne. Gdy dojdzie do uszkodzenia przewodu łączącego laptop z zasilaczem lub gdy uszkodzimy wtyczkę (wtyk do laptopa), wtedy koniczny staje się zakup nowego urządzenia. Niestety większość producentów nie dopuszcza możliwości rozkręcenia zasilacza, przez co są to w zasadzie urządzenia jednorazowe, nienaprawialne. W momencie ich uszkodzenia, nadają się tylko do wyrzucenia na śmieci. Jeśli dysponujemy komputerem popularnej marki, oryginalny zasilacz do laptopa kupimy praktycznie w każdym większym sklepie z częściami i akcesoriami komputerowymi. Ewentualnie tego typu podzespołów możemy szukać w wyspecjalizowanych serwisach laptopów lub na aukcjach internetowych. Większy problem będą miały te osoby, które wciąż korzystają z laptopów starszej generacji, a także te osoby, które zdecydowały się na kupno laptopa mało znanej na polskim rynku firmy. Takie osoby skazane są w zasadzie tylko i wyłącznie na zamienniki.

Czy zamiennik jest gorszy od oryginalnego zasilacza?

Gdy stajemy przed koniecznością kupna nowego zasilacza, często zadajemy sobie pytanie, kupić oryginał czy tańszy zamiennik? W praktyce nie ma to większego znaczenia, pod warunkiem, że wybrany przez nas zamiennik będzie charakteryzowała się podobnymi parametrami technicznymi co oryginał. Najważniejsze w tym względzie jest wartość napięcia i natężenia prądu. Nowy zasilacz do laptopa musi oferować identyczne napięcie (tolerancja do 1V) oraz równe lub większe natężenie prądu ładowania, w stosunku do oryginału – natężenie prądu ładownia nie może być mniejsze.

Czy można naprawić uszkodzony zasilacz?

Teoretycznie istnieje możliwość naprawienia każdego zasilacza. Pytanie tylko czy znasz się na elektryce i czy naprawa jest warta Twojego zachodu? Nowy zasilacz do laptopa to często wydatek rzędu zaledwie kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Czy w takiej sytuacji warto tracić czas na zabawę w naprawę uszkodzonego urządzenia?