Książki z odzysku
science fiction

Odkopane z czeluści strychów, piwnic i spodów szaf różnego typu przedmiotów powoduje powrót wspomnieniami do czasów, które z jakichś powodów na dłużej zapisały się w pamięci, a z innych zakopały się w dalekich zakamarkach umysłu. Nawet jeśli przedmioty nie są własnością, a zostały odkupione, tak jak książki używane ich treść, forma i rodzaj wydania pomogą powrócić myślami do chwil, o których bezwiednie nie myślało się przez dłuższy czas - science fiction.

Pośród wielu szpargałów znaleźć można również zeszyty szkolne, pamiętniki, notatniki i wszystko to, bez czego niegdyś nie można się było obejść. Ciekawe książki, podobnie jak listy czy wiadomości stanowią cenną pamiątkę. Dla wielu osób zapiski i ogólnie rzecz ujmując słowo pisane są daleko bardziej istotne niźli zdjęcia czy nawet filmy, które nie pozostawiają pola do swobodnego ruchu wyobraźni. Książki używane niegdyś przez bliskich mogą na chwilę przywrócić cień ich obecności.

Powrót do czasów szkolnych lub studenckich to nierzadko wyprawa w początki obecnego życia- pierwszych miłości, znalezienia odpowiedniej partnerki lub partnera, a nawet obrania kierunku zawodowego. Proza życia przedstawiona jako satyra młodzieńczych lat dla wielu wydaje się być przystępniejsza. Młodzieżowe opowiadania stanowią ciekawe książki zazwyczaj wtedy, kiedy nawiązują do czasów, w których młodzi ludzie muszą żyć.