Maszyny rolnicze jak inne pojazdy mechaniczne wymagają zastosowania właściwych filtrów. Części filtrujące znajdują się w takich pojazdach jak traktory czy kombajny. Wpływają one na niezawodną pracę maszyn, a ponadto zmniejszają niebezpieczeństwo ich uszkodzenia w trakcie codziennej pracy. Jakie wyróżnia się rodzaje filtrów?

Podstawowe rodzaje filtrów rolniczych

filtry do maszyn rolniczych

Podstawowe filtry do maszyn rolniczych to między innymi filtry oleju hydraulicznego oraz silnikowego, paliwa, kabinowe oraz powietrza. Trzeba także pamiętać o wymiennych wkładach do filtrów. Bardzo popularne są filtry do traktorów oraz ciągników, przede wszystkim ze względu na szerokie stosowanie ich w pracach rolniczych. Co więcej, znaczna część filtrów do maszyn rolniczych wyróżnia się uniwersalnością. Związane jest to z tym że pasują one do każdej marki sprzętu rolniczego. Dzięki temu nie ma tutaj niebezpieczeństwa związanego z niedopasowaniem.

Do maszyn rolniczych stosowane są:

  filtry oleju, filtry powietrza suche, filtry powietrza mokre, filtry paliwa - siatkowy oraz dwa zasadnicze, powinny być wymieniane przed bądź po pierwszej fali chłodu ze względu na gęstość, która w niższych temperaturach może przyczyniać się do utrudnienia pracy sprzętu, filtry hydrauliczne - montowane są przy pompie hydraulicznej, są łatwiejsze w wymianie w przypadku nowoczesnych kombajnów, gdyż nie ma konieczności, żeby się pod nimi kłaść, filtry kabinowe- są one bardzo ważne, biorąc pod uwagę zdrowie kierowcy, przede wszystkim w układach z kabiną klimatyzowaną, gdyż osadza się w nich wilgoć, co skutkuje zagnieżdżaniem się w nich drobnoustrojów.  

Dlaczego trzeba stosować filtry do sprzętu rolniczego?

Zakup oraz montaż dobrej jakości filtrów dla rolnictwa jest gwarancją niezawodnej, bezawaryjnej pracy maszyn rolniczych. Bardzo wielu właścicieli gospodarstw rolnych ignoruje sprawę doboru odpowiednich filtrów. Jednakże jest to duży błąd. Pamiętać trzeba o tym, że maszyny rolnicze pracują w niezmiernie trudnych warunkach. W związku z tym wyposażenie powinno być dostosowane do intensywnego działania maszyn. Przeprowadzone badania podkreślają, że sprawne filtry do maszyn rolniczych mogą ograniczyć niebezpieczeństwo awarii o około 30 procent. Filtry do maszyn rolniczych należy stosować w kategoriach zabezpieczenia. To sprawia, że unikamy niepotrzebnych kosztów, które związane są z konieczności naprawy sprzętu. Co więcej osoba, która nabywa oryginalne filtry wykazuje troskę o środowisko naturalne. Jest to bardzo istotna sprawa w kontekście prowadzonych prac rolnych oraz pielęgnowanych upraw.