Okres zimy to czas szczególnych wyzwań dla wszystkich kierowców, zwłaszcza dla osób wybierających się w góry. Właściwe przygotowanie auta, zakup łańcuchów śniegowych i zachowanie szczególnej ostrożności na drodze jest w tym czasie niezbędne, jeśli nie chcemy spowodować kolizji lub znacznie groźniejszego w skutkach wypadku drogowego.

Jak przygotować samochód?

Wybierając się autem w góry, w zimie, musimy przede wszystkim zadbać o dobór odpowiednich opon przystosowanych do jazdy po zaśnieżonych i nierzadko oblodzonych drogach. Poza tym powinniśmy zaopatrzyć się również w dobrej jakości łańcuchy śniegowe, które są niezbędne podczas jazdy na pewnych odcinkach dróg, gdy te pokryje gruba warstwa śniegu lub marznącego błota pośniegowego. Przy okazji zimowej wyprawy w góry, w podróż samochodem warto zabrać ze sobą także łopatę do odgarniania śniegu i jakiś rodzaj podsypki pod koła – dobrym wyborem może być żwirek dla kota, dzięki któremu opony złapią przyczepność i będzie nam łatwiej ruszyć z miejsca.łańcuchy śniegowe Najważniejszym elementem są jednak wspomniane na wstępie opony. W czasie zimy, wybierając się w góry, zawsze pamiętamy o zmianie opon z letnich na zimowe. Jazda na letnich oponach zimą, w śniegu, pod górę, to czyste szaleństwo. Oczywiście nawet zimowe opony nie poradzą sobie z każdym rodzajem nawierzchni, ale jazda na takich oponach będzie znacznie łatwiejsza i bardziej bezpieczna niż jazda na oponach letnich. Tam, gdzie opony zimowe już nie dadzą rady, sięga się po łańcuchy śniegowe, które pozwolą na w miarę bezpieczną jazdę po lodzie i śniegu.

Jak zaplanować trasę?

Wbrew pozorom, odpowiednie zaplanowanie trasy przejazdu jest najlepszą gwarancją tego, że do celu podróży dojedziemy bezpiecznie i w miarę szybko. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie górskie drogi są regularnie odśnieżane i wybór rzadziej uczęszczanej trasy w zimie, zwykle okazuje się błędną decyzją. Na nieodśnieżonej drodze nawet auto wyposażone w dobrej jakości opony i łańcuchy śniegowe nie da sobie rady – zwłaszcza jeśli mówimy o samochodzie osobowym z napędem na jedną oś. Dlatego planując podróż w góry zimą, własnym samochodem, nie sugerujemy się wyłącznie sugestiami nawigacji GPS, a raczej wybieramy główne szlaki komunikacyjne, które powinny być w miarę regularnie odśnieżane przez pługi. Wyjazd na zimowy urlop w góry to dobry sposób na zrelaksowanie się i na bliższy kontakt ze śniegiem, którego na nizinach często brakuje. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie za kierownicą, nie mamy opon zimowych i łańcuchów śniegowych, zamiast podróży własnym autem, lepiej zdecydować się na wybór autobusu lub pociągu.