Każdy metal ma inny poziom topliwości. Aluminium należy do grupy metali o stosunkowo niskiej temperaturze topienia, w związku z czym spawanie elementów wykonanych z aluminium wymaga zastosowania specjalnych typów urządzeń spawalniczych. Współcześnie, najczęściej wykorzystuje się do tego celu wydajne w działaniu spawarki inwertorowe tj. spawarka inwertorowa Optima TIG. Jest to sprzęt dość tani, prosty w obsłudze, a dający możliwość spawania techniką TIG przy pomocy elektrody nietopliwej w osłonie gazów obojętnych tj. hel lub argon, lub w mieszance obu tych gazów. Im wyższa czystość tych gazów, tym lepszej jakości spoinę możemy uzyskać.

Technika spawania MMA

Spawanie w technologii MMA, czyli przy pomocy elektrod otulonych, ze względu na brak konieczności stosowania dodatkowych butli z gazem osłonowym, cieszy się największą popularnością wśród amatorów spawania w warunkach domowych/warsztatowych. Co ciekawe, takie urządzenia jak wspomniana na wstępie spawarka inwertorowa Optima TIG, pozwalają również na spawanie aluminium z wykorzystaniem specjalnego rodzaju elektrod otulonych przeznaczonych do spawania aluminium i stopów aluminium. Być może jakość tego typu spawów nie będzie szczególnie wysoka, ale przy drobnych pracach z powodzeniem można z takich elektrod korzystać.

Technika spawania TIG

spawarka inwertorowa Optima TIG

Spawanie metodą TIG to znakomity sposób na wykonanie jakościowych połączeń pomiędzy elementami aluminiowymi o niewielkiej grubości. W tej metodzie spawalniczej do spawania używa się nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych, helu lub argonu. Zastosowanie gazów obojętnych poprawia jakość spoiny, minimalizując ryzyko wytrącania się różnego rodzaju tlenków, które psułyby jej jakość. Przy pomocy metody TIG spawać możemy elementy wyjątkowo cienkie o grubości poniżej jednego milimetra. W praktyce, w jakościowym spawaniu aluminium z metody TIG korzysta się także podczas spawania elementów aluminiowych o grubości dochodzącej do 1cm.

Technika spawania MIG

Korzystają z tej techniki spawalniczej prócz spawania stali, spawać możemy również aluminium, aczkolwiek uzyskana jakość spawu będzie tu nieco niższa niż w przypadku zastosowania metody TIG. Spawanie metodą MIG odbywa się przy pomocy elektrody topliwej w osłonie gazów obojętnych. Są to gazy szlachetne (argon lub hel), które nie powinny wchodzić w reakcję ze spawanym metalem, co gwarantuje uzyskanie spoiny wolnej od dużych ilości żużlu i innych zanieczyszczeń, które mogą pogorszyć jakość łączenia. W spawaniu metodą MIG używa się jednak elektrod topliwych, a te pogarszają jakość spoiny.