Pułapki na dzikie zwierzęta to jeden ze sposobów usuwania zwierząt z danego terytorium. Ich konstrukcja została opatentowana tak by bez uszczerbku na zdrowiu zwierzęcia przenosić je na inne, przystosowane dla nich tereny. Pułapki spełniają swoje zadanie na terenach obszernych, ale znajdą zastosowanie również w naszym ogródku.

Kuna w ogrodzie

Dzikie zwierzęta pojawiające się w pobliżu naszego domu mogą powodować znaczne szkody w uprawach. Zdarza się też, że dewastują ogrodowe wyposażenie, które do najtańszych nie należy. Jednym z takich zwierząt jest kuna. Jej obecność w naszym ogrodzie może skutkować uszkodzonymi kablami sprzętu ogrodniczego, ale również stratami w kurniku czy powyjadanymi zapasami żywności. Żywołapka na kuny to jeden ze sposobów walki z gryzoniami.

Jak rozpoznać kunę

żywołapka na kuny

Kuna to ssak o długości ciała dochodzącej do 50 cm i masie nieprzekraczającej 2 kg. Ma miękkie, puszyste futro i brązowy bądź szarawy grzbiet, ciemniejsze kończyny i ogon. Na szyi kuny możemy dostrzec charakterystyczną białą plamę. U kuny leśnej plamka jest mniej widoczna barwy żółtej. Kuny prowadzą nocny tryb życia, z łatwością wspinają się na wyższe elementy ogrodzeń. Najłatwiej na nie trafić w piwnicach i strychach budynków, w miejscach gdzie jest sucho i ciepło. Straty i niedogodności powodowane przez kuny:

  • wyjedzone owoce
  • sterty odchodów
  • uszkodzenie altan
  • uszkodzenie sprzętu elektrycznego
  • uszkodzenie kabli w samochodach
  • ataki na ptactwo domowe i ich jaja
  • hałas

Jak pozbyć się kuny z ogrodu za pomocą żywołapki

Dobrą metodą na usunięcie zwierzęcia z naszego ogrodu jest postawienie żywołapki na kuny. Metoda jest w 100% humanitarna, w żaden sposób nie wyrządzi krzywdy zwierzęciu. Żywołapka na kuny wyposażona jest w system zapadek, a nabędziemy ją w sklepach ogrodniczych oraz w punktach z artykułami rolniczymi. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów żywołapek na kuny, wybierzmy większą pułapkę, żeby szkodnik nie bał się wejść do środka. Pułapkę rozstawiamy przy ścianie domu, szopy czy ogrodzenia. Na dno pułapki możemy rozłożyć parę liści i garść ziemi. Najlepszą przynętą będą kurze jaja, dobrze sprawdzą się też owoce czy mięso drobiowe. Pamiętajmy, żeby kuna nie wyczuła naszego zapachu, co odstraszy ją od pułapki. W tym celu załóżmy rękawiczki ochronne. Po schwytaniu kuny musimy wywieźć zwierzę jak najdalej od naszej działki, sprawdzą się tereny leśne i polne. Zaoszczędźmy jej stresu zapewniając zwierzęciu transport w dobrych warunkach. Artykuł powstał we współpracy z https://panfarmerek.pl/pol_m_Pulapki-i-trutki-na-szkodniki_Zywolapki-425.html